עמוד הבית יציבה נכונה? בשינוי מתמיד

יציבה נכונה? בשינוי מתמיד

זוכרים את סבתא או אמא שתמיד אמרו לכם: "תזדקף כבר!", "תמשוך את הכתפיים אחורה!" ואם כפות הרגליים שלכם היו מסובבות יותר מידי פנימה, תמיד קיבלתם הערות:"תסובב את כפות הרגליים החוצה!"
הדעה שהיתה רווחת שנים רבות התבוננה בגוף, בקימורים המוגזמים (היפר לורדוזה/קיפוזה) וניסתה לשנות אותם "לכיוון הנכון".
אם הגב העליון היה כפוף קדימה (קיפוזה מוגברת) – מיד ניסית למשוך אותו לאחור.אם הגב התחתון נלחץ לפנים (היפר לורדוזה) – ניסית להכניס את הבטן פנימה כדי לדחוף את הגב התחתון לאחור.
פתרונות מקובלים אחרים היו להכניס את עצם הזנב והאגן פנימה ולפנים בכדי לקמר את הגב התחתון ולשפר יציבה.
היום אנו יודעים שגופינו אינו פועל כמכונה, שבה אם מתקלקל בורג/חלק, ניתן להחליפו או לתקנו והמכונה חוזרת לתפקוד תקין... למעשה, גופינו פועל כיחידה ביולוגית שלמה כל חלק תלוי, משפיע ומושפע מכל מרכיבי היחידה כולה.

TENSEGRITY

היום ידוע שגופינו מחזיק את עצמו ואת צורתו (= יציבה) מתוך הכוחות הפועלים בין המרכיבים שבו: העצמות, השרירים, הגידים, הרצועות, רקמות החיבור, האיברים הפנימיים והנוזלים (דם, לימפה ועוד).
כמו כן, חלל הגוף מושפע מכוחות המופעלים עליו: כוח המשיכה ולחץ אטמוספרי.
לפי החוק השלישי של ניוטון - כל כוח המופעל יוצר כוח המנוגד לו, ולכן גם העצמות הנלחצות, מתארכות ומתרחבות כנגד לחיצת משקל הגוף והכוחות הלוחצים אותן, השרירים והגידים נמתחים ומתכווצים לחילופין והמפרקים רוטטים בין דחיסה להתרחבות.
כך למעשה, גופינו שמושפע מכוחות שונים ומשתנים, משתנה תמידית בכדי לאזן בין הכוחות המופעלים חיצונית ופנימית בין מרכיביו.


אם כן, מהי יציבה נכונה?

"יציבה נכונה" היא מצב שבו קיים איזון בין הכוחות הפועלים בין מרכיבי חלל הגוף, כך שנוצר מרחב פנימי מרווח המאפשר זרימה חופשית של נוזלים, הפעלה נכונה של השרירים, העצמות המפרקים ורקמות החיבור. כך מתאפשרת "התארגנות פנימית" דינאמית בהתאם לדרישות המשתנות של החיים.
 

למה היציבה שלנו נהרסת?

אצל תינוקות וילדים בגילאים צעירים ניתן לראות איך גופם רך, גמיש, חסר חסימות והם משחקים רבות בשימוש גופם בתנועה.
הם חשים את הכוחות הפועלים עליהם ובודקים איך גופם מגיב, את יכולותיו, מה עושה להם נעים וכיף, מה מחזק ומאתגר אותם
בעולמינו היום, כשהילדים גדלים, הם כבר בד"כ לא יושבים נמוך על הרצפה, הם משחקים פחות, מחוייבים לשבת הרבה על הכסא, מול השולחן, להכין שיעורי בית וכדומה.
ככל שאנו גדלים, פעילות השכל מתגברת על הפעילות הגופנית. כך מתחיל להווצר לחץ על איזור המוח הקדמי והראש "נדחף" קדימה, מה שיוצר חסימה והחלשה של הגוף.
במקביל, איזור האגן והגב מתקבעים והיכולת שלנו לנצל את כוח הקיום שלנו (במרכז הגוף באזור האגן) נחלשת.
 

יציבה אצל מבוגרים

בעולם המבוגרים אנו נמצאים בתחרות מתמדת, עלינו לשמור על "תדמית" חזקה ובטוחה כלפי חוץ. לעיתים אנו רוצים "להראות רזים" ולכן דוחסים את איברי הבטן פנימה ויוצרים לחץ תוך בטני חזק ביותר.
עקב תחושת המתח, נוצרת דחיפה של הציר המרכזי והאיברים הפנימיים קדימה. זו הסיבה שאנשים רבים חשים כאבים ולחץ באיזור הצוואר והגרון, הקיבה (עד כדי בחילות), החזה והגב התחתון.


תיקון יציבה - כיצד?

תיקון יציבה מתבצע באמצעות תנועה אנו מזכירים לגוף את תחושת החלל הפנימי, מחזירים את תחושת הריווח הפנימי לגוף ומאפשרים פעולה דינאמית של הכוחות הפנימיים.
זרימת הדם באיזורים החסומים מתחדשת (לעומת מצב בו "דוחפים בחזרה" את המקום הכפוף – דבר שמגדיל את החסימה).
כך, כשאנו מאפשרים לאיברים הפנימיים "לנוח", אנו מורידים את רמת המתח הרגשי ומחזקים את השקט הפנימי. לעומת זאת, תחושת הנוכחות בגוף הפיסי עולה ואנו חשים חזקים ויציבים – עם יציבה דינאמית ומשתנה.
 

יציבה נכונה ליושבים במשרד

היום, לצערינו, כבר לא זורעים וקוצרים ברינה ולכן גופינו נחלש ומתקבע. ככל יושבים על כסא בצורה פסיבית, שרירי הגב נחלשים, הגב העליון והכתפיים מתכופפים לפנים ומפרקי הירך נדחסים בזויות לא נכונות. לחץ וקיבוע במפרקי הירך גורמים להרעה בזרימת הדם, כאבי גב וצוואר והחלשות כללית של הגוף.
בשמונה נרכוש הרגלים לתנועה או יציבה נכונים, נקבל כלים איך לאפשר זרימה וטונוס שרירי בכל חלקי הגוף גם במשך היום, בישיבה עצמה , נטפל באזורים הכאובים והחסומים, נחזק ונפתח את הגוף ונאזן את כל השעות של הבילוי במשרד, מול המחשב או במכונית.
יציבה נכונה לילדים ובני נוער
אפילו ילדינו יושבים יותר מתמיד ופעילים פחות, ובני נוער רבים סובלים היום מכאבים בעקבות יציבה לקויה, איך אנו מטפלים בבעיית יציבה אצל ילדים ונוער? ראו כאן


שינויי יציבה במהלך ההריון

ככל שעולה המשקל הנוסף אותו נושאת האישה בגופה, היציבה כולה משתנה. הבטן גדלה לפנים ומטה וחלקים שונים בגוף מתחילים לפצות כדי לשאת משקל זה. לכן, חשוב לארגן את חלקי הגוף השונים, כך שהמשקל יתחלק נכון ולא יעמיס על איזורים מסוימים העמסת יתר. ראה נשים – נשים בהריון.
שיפור וביצוע יציבה נכונה לגיל הזהב. למידע נוסף לחץ כאן
בייחוד בגיל המבוגר, חוסר תנועה הוא מקור עיקרי לבעיות יציבה ואחרות.
בשיעורי ג'ירוטוניק אנו מבצעים פעילות המשמשת כ"מלחמת נגד" ההרעה בחילוף החומרים, בזרימת הדם, בכאבים הכרוניים, בשינויים המיבניים הכוללים התכופפות וסגירה של הגוף והחלשותו.

לפרטים ומידע נוסף אודות יציבה נכונה צרו עמנו קשר

  יציבה נכונה בשינוי מתמיד